Jak sprawdzić porowatość włosów? 0
Jak sprawdzić porowatość włosów?

Porowatość włosów to określenie stopnia rozchylenia ich łusek. To ona decyduje o podatności pukli na czynniki zewnętrzne - zarówno te pozytywne, jak i negatywne, które mogą mieć znaczący wpływ na wygląd i kondycję fryzury. Wiedza o porowatości jest niezwykle przydatna, pozwala bowiem określić nam nasze potrzeby i dobrać najlepszą dla nas pielęgnację.

 

Wyróżniamy trzy typy porowatości: włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Każdy z nich charakteryzują unikalne potrzeby, wady oraz zalety. 

O włosach niskoporowatych możemy mówić wtedy, gdy łuski włosów ściśle przylegają do siebie, tworząc tym samym gładką powierzchnię. Pukle charakteryzujące się niską porowatością są zwykle gładkie, sprężystepełne blasku. Należą jednak do trudnych w stylizacji, bowiem szybko wracają do naturalnej postaci – są odporne na zabiegi termiczne, modelujące, a poddane zbyt hojnej pielęgnacji szybko zbiją się w strąki.

Kosmetyki do włosów niskoporowatych charakteryzują się formułami opartymi o lekkie oleje i odpowiednie kwasy tłuszczowe, które nie obciążają włosów. Podczas ich pielęgnacji stosować emolientowe odżywki (Emolientowa Akacja), które poprawią ich elastyczność, blask oraz gładkość.

Sera i olejki do tego rodzaju włosów mają przede wszystkim zapewniać regenerację i dogłębne nawilżenie. Po ich użyciu włosy zyskają zdrowy, piękny wygląd, ponadto zyskają odporność na ewentualne uszkodzenia. Szczególnie polecamy te od Trust my sister: serum, olej, bądź ten z Mydlarni Cztery Szpaki: serum (olej).

Nieocenioną pomocą w pielęgnacji włókien niskoporowatych są maski. Kokos i glinka oraz Proteinowa Maska to najlepsza pomoc dla włosów, które są oklapnięte i pozbawione objętości. Taka kuracja doda fryzurze jedwabistości i pozwoli unieść pukle przy skórze głowy.

Włosy średnioporowate sytuują się pośrodku, dlatego uznawane są za standardowe i najczęściej spotykane. Są przyjemnie miękkiegładkie, ale od włosów niskoporowatych odróżnia je to, że są zdecydowanie mniej śliskie i łatwiejsze w pielęgnacji.

Odżywka do włosów średnioporowatych taka jak Emolientowy Irys dostarczy włosom potrzebnych emolientów i uratuje fryzurę, gdy kosmyki są zbyt lekkie, puszące i elektryzujące się.

Oleje i sera do włosów średnioporowatych sprawdzą się doskonale wtedy, gdy pukle matowieją i nadmiernie się przesuszają. Do przywrócenia im optymalnego poziomu nawilżenia i zdrowego blasku użyj produktów Trust my sister: serum, olej; Anwen: Olej Pracaxi, Olej z Baobabu; Cztery Szpaki – olej/serum.

Jeżeli zauważasz, że Twoje włosy nie są zniszczone, a jednocześnie wiele im brakuje do upragnionego przez Ciebie ideału, koniecznie sięgnij po maski. Ujarzmią one każde krnąbrne włosy, które próbują się puszyć.  Maski do włosów średnioporowatych skutecznie przywrócą pasmom ich zdrowy blask i witalność: Winogrona i keratyna, Maska Emolientowa, Maska Proteinowa.

Włosy wysokoporowate dają o sobie znać charakterystycznymi nierównościami wyczuwalnymi w dotyku. Nieregularność w strukturze łusek, a także ich mocne rozchylenie często związane są z poddawaniem fryzury wpływowi wysokich temperatur, regularnemu rozjaśnianiu  czy też chemicznej ondulacji, co przyczynia się do osłabienia ich naturalnej bariery ochronnej - może to jednak być naturalna cecha naszych pukli - występująca najczęściej w parze z wyraźnym skrętem loków. Kosmyki o wysokiej porowatości są bajecznie proste w obsłudze i łatwo uzyskać wymarzone efekty przy ich stylizacji, jednak łatwo nadszarpnąć ich kondycję, a także szybko się puszą, elektryzują i przesuszają.

Jeżeli Twoje włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia, kruche i łamliwe, z pewnością otrzymają właściwe wsparcie podczas olejowania. Do tego zabiegu możesz wykorzystać olej lub serum Trust my sister, a także olej/serum Cztery Szpaki. Dzięki temu włosy będą nawilżone, odżywione, a w konsekwencji łatwiejsze w rozczesywaniu i modelowaniu. Anwen oferuje równie skuteczne oleje, które sprawdzą się w przypadku osób o skórze nad wyraz przesuszonej i wrażliwej: Olej z pestek czarnego bzu, Olej z nasion wiesiołka.

Odżywki od Anwen pomogą na niesforne kosmyki, które często odstają i mają skłonność do elektryzowania się. Ich formuły oparte są na roślinnych olejach, takim jak brokułowy, które działają niczym silnie utrwalający naturalny silikon. Warto sprawdzić Emolientową różę lub cały Zestaw odżywek do włosów o wysokiej porowatości.

Przy pielęgnacji wysokoporowatych włosów niewątpliwie pomocne okażą się również masła: Masło Cupuaco, Masło Mango oraz maski: Kiełki pszenicy i kakao, nocna maska Sleeping Beauty.

 

Jak sprawdzić porowatość włosów? Podstawą jest rozpoznanie! Chociaż porowatość w sposób profesjonalny bada się przy użyciu mikroskopu, to w zaciszu własnego domu możesz sprawdzić, do której grupy należą Twoje włosy i uzyskać niezwykle cenne informacje, które zagwarantują Ci urzekające efekty po codziennej pielęgnacji.

Aby wykonać test, wystarczy nam szklanka wypełniona wodą. Po włożeniu do nie włosa i odczekaniu pięciu minut dowiemy się, jak bardzo łuski włosa są rozchylone. Ściśle przylegające, zamknięte łuski włosa niskoporowatego nie pozwolą mu szybko nasiąknąć, przez co będzie on unosił się na powierzchni lub tylko delikatnie zanurzał. Stojące w opozycji do niego włókno wysokoporowate ze względu na najbardziej otwartą strukturę znacznie łatwiej wchłonie wodę, przyczyniając się do szybkiego opadania na dno. Średnia porowatość powoduje zazwyczaj zatrzymanie się w połowie szklanki.

 

 

Blank Komentarze do wpisu (0)

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl