Październik w różowych barwach – miesiąc świadomości raka piersi 0
Październik w różowych barwach – miesiąc świadomości raka piersi

Październik w różowych barwach – miesiąc świadomości raka piersi

Październik już prawie za nami, jednak nawet w jego ostatnich dniach warto przypomnieć o niebagatelnym znaczeniu – zwłaszcza dla pań. Dlaczego? Ponieważ na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi, a symbol różowej wstążki na skalę globalną jednoczy kobiety we wspólnej celebracji troski o swoje zdrowie!

 

O historii Różowego Października

Początki Różowego Października mają sporo wspólnego z  branżą kosmetyczną – a to za sprawą Evelyn Lauder, austriackiej biznesmenki i byłej wiceprezeski znanej marki Estée Lauder. Jej działalność na polu walki z rakiem piersi rozpoczęła się od współpracy z Alexandrą Penney, redaktorką „Self” nad stworzeniem specjalnego numeru czasopisma, który w całości był poświęcony „miesiącowi świadomości raka piersi” i został wydany właśnie w październiku 1992 r. Dzięki tytanicznej pracy Evelyn Lauder w następnych latach październik malował się różową barwą. Sama biznesmenka przy pomocy swojego męża zdołała uzbierać miliony dolarów na założenie organizacji non-profit Breast Cancer Research Foundation i wsparcie jej dalszego rozwoju. Użyła także marki Estée Lauder do popularyzacji symbolu różowej wstążki jako przypomnienia o tym, że nowotwór jest poważnym problemem, a badania nad przyczynami i leczeniem tej choroby mogą uratować tysiące żyć na całym świecie. Zaangażowanie Evelyn Lauder stało się inspiracją dla innych światowych producentów kosmetyków, takich jak chociażby Clinique czy Mary Kay, do wsparcia finansowego walki z rakiem piersi.

 

Rak piersi – cichy zabójca kobiet

Z medycznego punktu widzenia rak piersi to nowotwór złośliwy, który powstaje w komórkach gruczołu piersiowego i może dawać przerzuty na węzły chłonne i narządy wewnętrzne. Na prawdopodobieństwo jego wystąpienia wpływa szereg czynników, do których zalicza się przede wszystkim płeć, wiek i czynniki genetyczne. Ryzyko zachorowania może zwiększyć również niezdrowy tryb życia, nadwaga oraz wcześniejsze wystąpienie innych nowotworów lub łagodnych zmian niezłośliwych w przeszłości.

O powadze zagrożenia, jakie stwarza nowotwór piersi nie trzeba nikogo przekonywać – statystyki robią to same. To najczęściej występujący rodzaj nowotworu złośliwego u kobiet – dotyka on aż 23% wśród wszystkich kobiet chorujących na raka kobiet i doprowadza do śmierci aż 14% z nich. Co roku nowotwór piersi wykrywa się u 1,5 miliona kobiet, a 400 tysięcy przedwcześnie traci życie z jego powodu. Należy przy tym podkreślić, że mimo iż o raku piersi zwykliśmy mówić jako problemie płci pięknej, mężczyźni również powinni oni pamiętać; mimo różnic fizycznych, jakie występują pomiędzy płciami, jedna setna osób dotkniętych chorobą to mężczyźni.

 

Badaj się, kobieto! – czyli krótko o diagnostyce i profilaktyce raka piersi

O ile przyczyny powstawania raka piersi nie są do końca znane, a wiele różnorodnych czynników może wpłynąć zarówno na samo pojawienie się zmian nowotworowych, jak i szybkość postępowania choroby, jedno jest pewne: odpowiednio wczesne wykrycie zmiany i podjęcie leczenia ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia. Aż 80% przypadków zachorowań staje się nieuleczalna przez zbyt późną diagnozę. Dlatego właśnie profilaktyka i regularne badania są niezwykle ważne i nie wolno o nich zapominać.

Regularne samobadanie piersi powinno stanowić podstawę profilaktyki. Idealnym pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie biustu i sprawdzenie, czy nie pojawiły się żadne zmiany w jego wyglądzie. Po obserwacji wzrokowej można również użyć dłoni, aby przy pomocy dotyku upewnić się, że nie powstały żadne guzki lub zgrubienia. Pomocna w tym badaniu będzie poniższa infografika:

Samobadanie piersi

Samobadanie nie musi stanowić wyłącznie obowiązku – możesz się przy nim zrelaksować i otoczyć atmosferą intymności! Odpowiedni dodatek, jak chociażby balsam do pielęgnacji biustu czy olejek do masażu, a nawet otulająca zmysłowością świeca zapachowa sprawi, że z łatwością wdrożysz ten nawyk i będziesz do niego często wracać. Dobre podejście sprzyja również samoakceptacji oraz budowaniu miłości do własnego ciała.

Samobadanie nie jest, rzecz jasna, jedyną metodą profilaktyczną pod kątem wykrywania zmian nowotworowych w piersi.  Największą  skuteczność w tym zakresie mają badania wykonywane w gabinetach lekarskich, takie jak mammografia, USG czy rezonans magnetyczny. Coraz większą popularnością cieszą się badania genetyczne - okazuje się bowiem, że około 5 do 10% przypadków raka piersi ma charakter dziedziczny. Dostępność badań również zwiększa się z każdym rokiem. Coraz więcej instytucji publicznych, klinik oraz fundacji oferuje darmowy dostęp do badań lub specjalne oferty dla kobiet podczas Różowego Października.  Nie przepuść więc tej okazji i koniecznie sprawdź, jak możesz skorzystać z organizacji działających w Twojej okolicy – być może okaże się, że odkryjesz również dziedzinę, w której możesz wesprzeć ten szczytny cel!

 

O zdrowiu pamiętaj przez cały rok!

Warto także pamiętać, że październik to globalny miesiąc świadomości raka piersi – lecz swojemu ciału warto okazywać miłość i troskę przez cały rok. Na nasze zdrowie i samopoczucie składają się setki małych wyborów, które podejmujemy każdego dnia. Aby pozostać w zdrowiu jak najdłużej, pamiętaj o tym, aby zdrowo się odżywiać i ograniczać w diecie tłuszcze nasycone, pamiętać o piciu wody, spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, regularnej aktywności fizycznej oraz, oczywiście, wybieraniu naturalnych kosmetyków, w których składach nie znajdziesz szkodliwych substancji. Życie masz tylko jedno - korzystaj więc z niego tak, aby szczęście było w nim obecne na co dzień!

Blank Komentarze do wpisu (0)

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl