Skin cycling - czym jest i na czym polega trend pielęgnacyjny z TikToka? 0
Skin cycling - czym jest i na czym polega trend pielęgnacyjny z TikToka?

Skin cycling - czym jest i na czym polega trend pielęgnacyjny z TikToka?

W pielęgnacji skóry, więcej nie zawsze znaczy lepiej i skin cycling to udowadnia. 

Nie jest tajemnicą, że media społecznościowe są domem dla wielu ciekawych trendów, również tych pielęgnacyjnych. Opracowana przez dermatologów procedura pielęgnacyjna skóry, z ang. skin cycling - cykl pielęgnacji skóry, zyskała popularność na TokToku i nie obejmuje ona składników czy niekonwencjonalnych zastosowań. W rzeczywistości skin cycling jest praktyczną metodą pielęgnacji skóry, która ma prawo przejść od mody do stałej codziennej rutyny. 

Czym jest skin cycling? 

To metoda cyklicznego stosowania produktów podczas wieczornej pielęgnacji skóry, aby zmaksymalizować rezultaty i zminimalizować podrażnienia. 

Podczas gdy wiele popularnych metod pielęgnacji skóry wymaga stosowania ponad 10 produktów, skin cycling sugeruje prostotę. Skin cycling to rutynowa pielęgnacja skóry, która wymaga dni odpoczynku pomiędzy produktami leczniczymi zawierającymi składniki aktywne, w celu umożliwienia regeneracji mikrobiomu skóry. Skin cycling zachęca ludzi do strategicznego używania produktów, tak aby faktycznie się uzupełniały. 

Aby rozpocząć przygodę z skin cycling, będziesz potrzebować: 

  • produktu złuszczającego (np. kwas glikolowy, kwas salicylowy czy np. kwasy AHA), 
  • retinoidów (pomyśl o retinolu czy retinalu), 
  • krem nawilżający (treściwy produkt o intensywnych właściwościach nawilżających),  

Klasyczny schemat cyklu skóry to cykl czterech nocy. Pierwsza noc to złuszczanie, podczas drugiej nocy stosujemy retinoidy, trzecia i czwarta noc to czas na regenerację skóry. Następnie cykl zaczynamy od nowa. 

Dlaczego skin cycling działa? 

Kwasy i retinoidy to doskonałe substancje aktywne, jednak nadużywanie ich podrażnia i pogarsza stan skóry. W przypadku złuszczania, więcej nie znaczy lepiej. Nadmierne złuszczanie może zagrozić zdrowiu i integralności bariery skórnej. W przeciwieństwie do uniwersalnych porad dotyczących pielęgnacji skóry, skin cycling to elastyczne ramy. Możesz dostosować schemat do konkretnych potrzeb swojej skóry. 

Jedna dobra rada - jeśli chodzi o rutynę, niezależnie od tego czy stosujesz cykl pielęgnacji, czy nie, spójność jest ważniejsza niż częstotliwość. Produkty są znacznie bardziej skuteczne, gdy stosowane są regularnie, nawet jeśli nie używasz ich codziennie. 

Zalety skin cycling

Wielbiciele cyklu pielęgnacji skóry i dermatolodzy sugerują, że praktyka ta może przynieść wiele korzyści - oto kilka z nich. 

Skin cycling może pomóc w naprawie bariery skórnej. Zdrowa bariera skórna jest niezbędna nie tylko z kosmetycznego punktu widzenia, ale także ze zdrowotnego punktu widzenia. Badania sugerują, że naruszona bariera skórna może odgrywać rolę w objawach szeregu chorób skóry, od trądziku po egzemę lub atopowe zapalenie skóry. Nadmierne złuszczanie i stosowanie silnych retinoidów czy kwasów może uszkodzić tę barierę prowadząc do zaczerwienienia i podrażnienia. 

Skin cycling zmniejsza skutki uboczne wielu składników aktywnych.Noce regeneracyjne koncentrują się na odżywieniu bariery skórnej. Im rozsądniej używasz produktu, tym mniejsza szansa na efekt uboczny jakim są podrażnienia. 

Skin cycling może pomóc chronić skórę przed sezonowymi problemami. Noce regeneracyjne stają się szczególnie korzystne jesienią czy zimą, kiedy powietrze jest suche i chłodne. Zimny, wietrzny i suchy klimat może powodować wysuszenie skóry i pogarszać niektóre stany zapalne skóry.  Skin cycling zapobiega wysuszeniu skóry, dzięki czemu Twoja skóra może potencjalnie lepiej radzić sobie z warunkami atmosferycznymi. 

Potencjalne skutki uboczne skin cycling 

Cykle pielęgnacyjne mogą pomóc w zapobieganiu skutkom ubocznym składników, takich jak kwasy złuszczające i retinoidy, ponieważ dają skórze szansę na samoregenerację. 

Jeżeli jeszcze nie używasz retinolu, zacznij od małych stężeń, aby nie doświadczyć skutków ubocznych. Retinal i retinol to dwa popularne składniki, które powodują suchość i podrażnienie, a nawet stany zapalne, gdy zaczynasz ich używać. Retinol może zwiększać podatność na oparzenia słoneczne, przez co filtry przeciwsłoneczne są jeszcze bardziej niezbędne niż zwykle. Te działania niepożądane zwykle zmniejszają się, gdy skóra dostosuje się do składnika.

W przypadku osób o wrażliwej skórze warto użyć najpierw kremu nawilżającego, aby przeciwdziałać potencjalnemu działaniu retinoidów, szczególnie w wrażliwych obszarach, takich jak okolice oczu i kąciki nosa, ust i szyi. Kiedy Twoja skóra przyzwyczai się do retinoidu, warto odwrócić kolejność i najpierw nałożyć retinoid, a następnie krem nawilżający.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

Koncepcja cyklu skóry nie jest nowa. Mimo to istnieje powód, dla którego skin cycling stał się obecnie tak popularny. Ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że używanie większej liczby produktów nie zawsze oznacza lepszą lub zdrowszą skórę. Skin cycling jest intuicyjną metodą, który ma sens i przynosi rezultaty w postaci zdrowej, pięknej i wolnej od niedoskonałości czy podrażnień skóry. Po dosyć krótkim czasie stosowania widoczne są pierwsze rezultaty. Produkty stosowane regularnie są znacznie są znacznie bardziej skuteczne niż gdy są używane sporadycznie.

 

Blank Komentarze do wpisu (0)

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl