BlankOpcje przeglądania
Nowość
Promocja

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Suplementy i witaminy

Wybór suplementów diety na rynku jest bardzo szeroki. Wciąż pojawiają się nowe preparaty, które łatwo dostać nie tylko w aptekach. Wszechobecne reklamy kuszą wachlarzem zalet i korzyści, od których dzieli nas tylko jedna tabletka dziennie. Do sięgania po te specyfiki skłania nas często również szybki tryb życia i ciągły brak czasu na zbilansowanie diety. Aby jednak ze stosowania suplementów zyskać jak najwięcej plusów dla zdrowia i samopoczucia, należy pamiętać.

 

Czym są suplementy diety?

Zgodnie z definicją suplement diety jest środkiem spożywczym. Jego zadaniem jest uzupełnianie składników odżywczych w organizmie. Zawierają przede wszystkim różne witaminy, takie jak witamina C, D, E, K czy witaminy z grupy B lub minerały, takie jak żelazo, miedź, cynk czy fosfor w odpowiedniej, optymalnej dla organizmu ilości, która ma ułatwić zaspokojenie codziennego zapotrzebowania naszego organizmu na te substancje. Może przyjmować różne formy – żelatynowe kapsułki, musujące tabletki do rozpuszczania w wodzie, łatwe do połknięcia drażetki, a czasem występują nawet w postaci proszku lub płynu ze specjalnym dozownikiem do odmierzania odpowiednich dawek.

 

Czym różni się suplement diety od leku?

Decydując się na zakup suplementu diety, należy pamiętać, że nie jest on lekiem – jego rolą bowiem nie jest leczenie chorób ani zapobieganie im. Powinien być traktowany jako produkt spożywczy, który, podobnie jak codzienne posiłki, ma dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Aktywny tryb życia, regularne ćwiczenia oraz zdrowa, pełnowartościowa dieta ma wpływ na nasze zdrowie i odporność – a odpowiednio dobrane suplementy mogą pomóc w utrzymaniu takiego trybu życia. Należy jednak pamiętać, że nie są one produktami leczniczymi, które zniwelują ryzyko wszystkich problemów zdrowotnych.

 

Czy warto stosować suplementy diety?

Na pytanie o to, czy sięgnąć po suplement diety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – chociażby dlatego, że każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Produkty te mogą okazać się właściwym wyborem wtedy, gdy nie możemy zawartych w nich substancji dostarczyć sobie w posiłkach, chociażby ze względu na ograniczony dostęp do warzyw i owoców w niektórych sezonach. Warto rozważyć również sięgnięcie po witaminę D3 w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy dostęp do promieni słonecznych jest bardzo ograniczony nawet wtedy, gdy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu.

Właściwą rekomendacją w tym przypadku będą chociażby MSM oraz Boswellia & Curcumin, których suplementacja wspiera stawy, wspomaga pracę chrząstki stawowej, więzadła i ścięgna. Osoby systematycznie trenujące lub wykonujące pracę, w której wymagany jest zwiększony wysiłek fizyczny, powinny z kolei sięgnąć po L-argininę. To aminokwas odpowiadający za wzrost i budowę mięśni, ale zda egzamin w przypadku sportowców także z tego względu, iż wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Właściwość ta z kolei przekłada się na możliwość stosowanie w profilaktyce nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy suplementacja jest nam potrzebna, warto skorzystać z porady lekarza specjalisty, który przeprowadzi wywiad i zleci odpowiednie badania, które pozwolą określić ewentualne zapotrzebowanie a dodatkową dawkę witamin i minerałów.

 

Złote zasady doboru suplementów

Jeżeli decydujemy się na stosowanie suplementów diety, należy pamiętać o kilku złotych zasadach, które pozwolą nam osiągnąć pożądane efekty i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Najważniejszą z nich jest oczywiście pamiętanie o ograniczeniach ich stosowania i nie przekraczanie dawki zalecanej przez producenta. Nadmiar witaminy lub minerału w organizmie często jest równie groźny w skutkach, co jej niedobór. O skuteczności przyjmowania suplementu często decyduje jego forma podania – warto więc poznać sposób, w jaki organizm ludzki przyswaja daną substancję i wybrać suplement w postaci najbardziej przyjaznej dla naszego ciała. Warto również zaznaczyć, że potrzeby naszego organizmu zależą od wielu czynników. Dzieci potrzebują innej diety, niż osoby starsze, a kobiety w ciąży mają potrzeby odmienne od osób intensywnie trenujących. Należy również pamiętać, aby zawsze wybierać preparaty od sprawdzonych sprzedawców i producentów – stawiając na wysoką jakość produktu, zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa.

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl